İşçi Sınıfı Sanatı

İşçi Sınıfı Sanatı

Komünizmin özgürlük dünyası için…

Sokak Sanatçısı Blu: Càpita(L)

“Capita” Eser Rebibbia, Roma’da

 

 

Sokak Sanatçısı Blu, 1990’lardan beri sokak sanatı hareketine dahil olmuştur. İtalya’nın Bologna  kentinde çalışmaya başlayan Blu, özellikle İtalya, İspanya ve Portekiz’de yüzlerce duvar resimi yapmıştır. Blu’nun “Capita” eseri kapitalizme, tüketim toplumuna ve burjuva toplumundaki yaşamın çelişkilerine dair eleştirilerini, sınıf mücadelesi, sömürü ve yabancılaşma kavramlarını görselleştirerek, kapitalizmin eleştirisini yapar. “Capita”, Blu’nun diğer çalışmalarında olduğu gibi, sosyal, sınıf mücadelesi ve politik mesajlar taşıyan güçlü bir görsel anlatıma sahiptir. 

Duvar resmi, iki farklı havuza açılan renkli su kaydırakları şeklinde hayali bir cazibeyi gösteriyor. Birincisinde su çürüktür ve toplumun zayıf üyelerini ve pisliklerini toplar. Diğer havuzdaki su berrak ve temizdir. Càpita(l) “Başkent”teki sarı “L”nin yeşil çayıra düştüğü yerde banknotlar uçuşuyor ve şampanya akıyor.  Lunapark, sevinç ve ihtişamı, sefalet ve utancın yanı sıra köleliği aktarıyor.

Geçtiğimiz yıllarda ise Bologna’da gerçekleşecek banka destekli bir sokak sanatı sergisini protesto için şehirde yaptığı 20 yıllık sokak resimlerini sildi.

 

kaynak: https://www.thisiscolossal.com/2019/01/rome-murals-blu

https://medium.com/collateral-magazine/capita-the-last-mural-by-street-artist-blu-in-rome-abd1f0db3359

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *