İşçi Sınıfı Sanatı

İşçi Sınıfı Sanatı

Komünizmin özgürlük dünyası için…

Alfaro Siqueiros- İşgalciye Ölüm!

Burjuvazinin Portresi-1

Bir Çığlığın Yankısı

İşgalciye Ölüm-1

İşgalciye Ölüm-2

Burjuvazinin Portresi-2

Tüm Meksikalıların İşyerinde Tam Güvenliği İçin

Devrim

Mücadele

José de Jesús Alfaro Siqueiros; (29 Aralık 1896 – 6 Ocak 1974)

Sosyalist gerçekçilikle Meksika duvar resimleri sanatında bilinen isimlerinden aynı zamanda Siqueiros , Meksika Komünist Partisi üyesiydi. Bir duvar ressamı ve sanatçı olarak Siqueiros, sanatın eğitici ve ideolojik olması gerektiğine inanıyordu. Çoğunlukla devrimin duvar resimlerini ve diğer portrelerini çizdi –  işçi sınıfının üzerindeki baskıları gün yüzüne çıkartmak için resim yapmayı sürdürdü.

On sekiz yaşında, Meksika Devrimi’nde savaşmak için Venustiano Carranza’ya katıldı.  İspanya İç Savaşı’na  Komünist Parti üyesi olarak çok aktif olarak katıldı.

Siqueiros, sonunda 1960 yılında Meksika Devlet Başkanı Adolfo López Mateos’u açıkça eleştirdiği ve grevdeki işçi ve öğretmenlerin tutuklanmasına karşı protesto gösterileri düzenlediği için tutuklandı. Tutuklanmasına karşı çok sayıda protesto gerçekleşti 1961’de uluslararası tanınmış sanatçılar ve yazarlar serbest bırakılması için  kampanyalar düzenlendi, haksız yere hapse atılan Siqueiros resim yapmaya devam etti ve 1964’te serbest bırakıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *